She's Mercedes 2019 Szczecin

W ramach plebiscytu Magnolie Biznesu, firma Mercedes-Benz Mojsiuk przyznała specjalne nagrody. Wyróżniono aktywne, przedsiębiorcze kobiety, które nie boją się wyzwań i pracują z pasją. Jedną z nich jest Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzająca firmy rekrutacyjno-szkoleniowej LSJ HR Group. Pani Katarzyna otrzymała nagrodę „She’s Mercedes” dla regionu szczecińskiego. Laureatka jest związania nie tylko z LSJ HR Group, pełni również funkcję prezesa Fundacji Rozwoju Zawodowego Talent i Kariera, jest założycielką elitarnych klubów Szczecin Business Ladies oraz Szczecin Business Executives, a także inicjatorką największej w regionie konferencji dotyczącej kapitału ludzkiego, czyli HR & Business Szczecin. 

Nagroda „She’s Mercedes” przyznawana jest kobietom aktywnym i miłośniczkom motoryzacji. Jak udaje się Pani łączyć życie zawodowe, prywatne oraz pasje?

Stworzyłam firmę, której funkcjonowanie opiera się na dobrych, długotrwałych relacjach, co jest zgodne z moim systemem wartości. Współpracuję z zespołem ludzi, którzy wierzą w cele, jakie wspólnie przed sobą kreślimy. Stawiam na szczerość, akceptację różnych metod dochodzenia do celu i kibicowanie innym: nawet, gdy nam się nie udaje. To wszystko bezsprzecznie wpływa na komfort i organizację czasu pracy. Nie mogę też nie wspomnieć, że grupą LSJ HR Group zarządzam wspólnie z wieloletnim partnerem, moim mężem: Ireneuszem Sozańskim. Dla wielu połączenie pracy ze związkiem wydaje się delikatnie mówiąc "kontrowersyjne". U nas jednak doskonale się sprawdza. Uzupełniamy się pod względem kompetencji i spojrzenia na różne, zarówno zawodowe i życiowe, wyzwania. Bardzo cenię odmienne zdanie Irka, a on ceni moje. W takim tandemie możemy więcej.

A co Panią motywuje?

Motywują mnie ludzie. Czerpię energię ze spotkań, wymiany poglądów i doświadczeń, a czasem nawet z pozornie prozaicznych rozmów. Motywują mnie również sukcesy, zarówno te, które osiągamy jako LSJ HR Group, jak i te, którymi mogą się pochwalić moi synowie. Ale najbardziej motywują mnie wyzwania!

Nie trudno zauważyć, że Katarzyna Opiekulska-Sozańska to jedna z tych osób, które nie boją się ciężkiej pracy i stale wyznaczają sobie nowe cele. Jakim wyzwaniom musiała Pani ostatnio sprostać?

W kontekście życia zawodowego wyzwania pojawiają się codziennie. I choć przy zgranym teamie można góry przenosić, to nie oznacza, że wszystko przychodzi z łatwością. Wyzwaniem jest dla nas z pewnością rozpoczęcie działalności w Gorzowie Wielkopolskim. Zdobywamy nowych klientów i kandydatów do pracy na terenie województwa lubuskiego. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie najwyższej jakości usług rozwojowych, którymi zainteresowani są przedsiębiorcy ze Szczecina i regionu, chcący skorzystać z 80-procentowego dofinansowania z UE. Wspólnym dla nas wyzwaniem jest także zagwarantowanie naszym klientom idealnie dopasowanych  kandydatów do pracy, zarówno na stanowiska produkcyjne, specjalistyczne, jak i na menadżerskie. Jesteśmy niezwykle skuteczną agencją doradztwa personalnego w regionie, tacy chcemy pozostać. Wśród moich celów jest także integracja różnych środowisk biznesowych w Szczecinie. Powołany przeze mnie klub Szczecin Business Ladies to w tej chwili machina, której już nie da się zatrzymać. Umożliwienie spotkań i wymiany doświadczeń kobietom piastującym wysokie stanowiska w różnych organizacjach oraz firmach mogło się wydawać piękną, ale nierealną ideą. Tymczasem dziś jesteśmy wspierającą się, szczerą wobec siebie, niezazdroszczącą sobie sukcesów, grupą fajnych babek, dla których regularne spotkania są jak wyczekiwany prezent na gwiazdkę.  Mam nadzieję, że niebawem uda mi się osiągnąć podobny sukces w kontekście Szczecin Business Executives. Do tego dochodzą wyzwania, które stawiam przed sobą sama. Dla moich pracowników chcę być jak najlepszym liderem. Dla moich synów dobrą mamą: taką, do której każdego dnia można przyjść z ważnymi dla nich sprawami i na której wsparcie można bezwzględnie liczyć. Dążę również do tego, aby być dla mojego męża idealnym partnerem na resztę życia, tak jak on stara się dla mnie. Przed sobą mam również wyzwania mniejszego kalibru, jak na przykład zorganizowanie hucznych 18-tych urodzin LSJ, albo nauczenie się spożywania regularnych posiłków (śmiech). Zakładam jednak, że nie tylko dla mnie może to być wyzwaniem.

Co poradziłaby Pani osobie, która chce osiągnąć sukces? Odpowiedź na to pytanie na pewno interesuje wielu naszych czytelników.

Z pewnością nie należę do osób, które mają złotą radę dla każdego. Są rzeczy, które w moim życiu sprawdziły się i działają mimo przeciwności losu. Może być jednak tak, że podobna ścieżka dla innych będzie niewłaściwa, przyniesie więcej szkody, niż pożytku. To, czym mogę się podzielić to wskazówka, aby w życiu osobistym i zawodowym dążyć do czerpania satysfakcji z tego, co się robi oraz gdzie się jest. Wtedy wyzwania będą dla nas budujące. Będą nas wzmacniać i pchać do przodu. Szukajcie więc zadowolenia w codziennych czynnościach, w spotkaniach z bliskimi, ale i obcymi osobami, w hobby. Osobiście przyznam, że mam ogromną satysfakcję z tego, że zarządzam skutecznym zespołem, że każdego dnia mam okazję do nawiązania ciekawych relacji, że jestem oparciem dla męża i dzieci.

Na koniec, chciałabym wrócić do motoryzacyjnej pasji. Dlaczego Mercedes? Co lubi Pani w tej marce i jak się Pani współpracuje z dealerem Mercedes-Benz Mojsiuk?

Codziennie podejmuję starania, aby pogodzić wszystkie życiowe role i zmierzyć się z licznymi wyzwaniami. Wymaga to dobrej organizacji, wysokiej energii i… niezawodnego środka transportu. Wiele lat temu postawiłam na markę Mecedes-Benz, gdyż są to auta bezpieczne, komfortowe, a przy tym bardzo kobiece. To samochody do zadań specjalnych, od spotkań biznesowych, po rodzinne wypady za miasto. Dla mnie – niezawodne. Jeżeli w parze z takim autem idzie wysoka jakość obsługi dealera Mercedes-Benz Mojsiuk, to warto to docenić.

Dziękuję za rozmowę.